June 28, 2022 15:05
Економија

Фабриката на „Рено“ во Москва ќе стане сопственост на градот и ќе произведува „Москвич“

Француската фабрика на „Рено“ во Москва ќе биде префрлена во градска сопственост и ќе го обнови производството на автомобили „Москвич“, а планирано е и производство на електрични автомобили, напиша на својот блог градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, пренесува Риа Новости.

„Странскиот сопственик одлучи да ја затвори фабриката на „Рено“ во Москва. Тоа е негово право, но не можеме да дозволиме илјадници работници да останат без работа. Затоа решивме да ја преселиме фабриката во градот и да продолжиме со работа. Во неа ќе произведуваме автомобили под историскиот бренд „Москвич“, напиша Собјанин.

Тој најави дека градските власти ќе се обидат да задржат поголем дел од персоналот во фабриката „Рено“ и во сродните компании. Во првата фаза ќе се организира производство на класични патнички автомобили, а во иднина и електрични автомобили.

„Покрај тоа, заедно со КАМАЗ и Министерството за индустрија и трговија, работиме на локализирање на производството на максимален број делови во Русија“, додаде тој.

Министерството извести дека се потпишани документи за трансфер на руските средства на Групацијата „Рено“ во Русија и градот Москва.

pay go88

nổ hũ sunwin sunwin download sunwin ông đồ