Балкан Македонија

Уште едно вето од Бугарија за Македонија, ќе ја поддржи Албанија да почне преговори

Бугарија одлучи да не го промени својот став, односно да не го повлече ветото за почеток на преговорите за членство во Европската Унија за Македонија, но од друга страна, пак, подготвена е да ја поддржи Албанија на патот кон Унијата, соопшти денеска бугарската преодна влада, пренесе БГНЕС.

Како што е наведено во сопштението, Бугарија ќе се придржува до Декларацијата на Националното собрание од 10 октомври 2019 година во врска со проширувањето на ЕУ и процесот за стабилизација и асоцијација на Македонија и Албанија, како и на Рамковниот договор за европската перспектива на Македонија и Албанија усвоен на Советот на министри на 9 октомври 2019 година и поддржан со Декларацијата на Националното собрание од 10 октомври истата година.

Според најавите, ваквиот став Бугарија ќе го брани на состанокот на Советот за општи работи (СО) што ќе се одржи на 14 декември во Брисел.

-За Бугарија останува одлучувачки основниот принцип на сопствените заслуги на секој кандидат. Веруваме дека Албанија е подготвена да напредува на патот кон ЕУ и е подготвена да го поддржи усвојувањето на Преговарачката рамка за земјата и одржувањето на првата Меѓувладина конференција, наведено е во ставот на бугарската преодна влада.

AnimeDao - Watch English Subbed Anime Online | AnimeDao Official. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

Black Clover (Dub) Episode 161

animedao Mother of the Goddess’ Dormitory

sites to watch anime AnimeDao Attack on Titan Season 3

anime online The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat

AnimeDao Boruto: Naruto Next Generations Episode 225

tải go88