January 20, 2020 17:43
Свет

Утре седница на СБ на ОН за Северна Кореја

Советот за безбедност на Обединетите нации утре ќе оддржи седница по повод нуклеарната и ракетната програма на Северна Кореја, изјави дипломат од ОН.

Седницата на СБ на ОН ја побараа САД, пренесуваат британските медиуми.

Неименуван функционер на Стејт департментот претходно изјави дека САД тоа ќе го побараат за да може да се разгледаат последните лансирања на ракети од страна на Северна Кореја и опасноста од нејзини нови провокации.

Нови вести

Советот на ЕУ: Климатските промени се егзистенцијална закана за човештвото

Filip

Деветмина убиени од бомбаш-самоубиец во Чад

Filip

Десет лица загинаа при инцидент во црква во Етиопија

Filip