Свет

Уставниот суд на Франција ги одобри потврдите за вакцинација

Уставниот суд на Франција денеска ги одобри повеќето одредби од спорниот закон со кој се воведува потврда за вакцинација со цел заштита на јавното здравје во време на пандемија.

Собранието во неделата го усвои конечниот текст, а потврдата за вакцинација ќе се применува од понеделник, 24 јануари, како што најави премиерот Жан Кастекс.

Според новиот закон, сите лица на возраст над 16 години ќе треба да имаат потврда за вакцинација за да влезат во локали за забава, ресторани и барови, саеми и јавен превоз што ги поврзува провинциите.

Негативен тест повеќе нема да биде доволен, освен за влез во здравствени установи.

Сепак, цензурирана е можноста организаторите на политички собири да бараат санитарна пропусница од учесниците.

На повик од групата Непокорна Франција (радикална левица), шеесетина претставници на различни партии, како и сенатори од социјалистичката партија, побараа од Уставниот суд да ја оцени уставноста на предложениот закон бидејќи сметаат дека една одредба ги нарушува основните слободи.

animefreaktv. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

english dubbed anime My Hero Academia Season 3 (Dub)

BANANA FISH Episode 17

AnimeFreak Fairy Tail

anime freak tv Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation

old animefreak AnimeFreak Tokyo Ghoul