June 25, 2022 10:50
Балкан

Успешно изгаснат пожар на нафтовод во Турција

Турскиот оператор на нафтоводот „Ботас“ го изгасна пожарот на нафтоводот Киркук-Џејхан, по експлозијата што го прекина протокот на нафта во близина на југоисточната провинција Кахраманмарас, соопшти денеска операторот.

Експлозијата, чија причина е непозната, е најновата во низата прекини во снабдувањето, кои предизвикаа глобалните цени на суровата нафта да достигнат највисоко ниво во последните седум години, пишува Ројтерс.

„Пожарот што избувна по експлозијата е изгаснат, а пожарникарите и брзата помош работат на разладување“, рече Ботас.

Гасоводот ќе профункционира што е можно поскоро, откако ќе се преземат неопходните мерки на претпазливост“, се вели во соопштението и се додава дека причината за експлозијата на 511-от километар од гасоводот не е позната.

Со овој гасовод се транспортира сурова нафта од Курдистан, која понатаму е наменета за извоз од турското пристаниште Џејхан.

go88 gg play go88.top go88 lite

sunwin game bài ma cao sunwin apk sunwin games