October 18, 2021 02:50
Македонија

Успешните политики на Владата потврдени со анкета на Брима, СДСМ и Заев со убедлива предност пред ВМРО ДПМНЕ и Мицкоски

Премиерот Зоран Заев ужива убедливо подобар рејтинг од лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски, покажа новата анкета на „Брима“ објавена во денешен „Слободен печат“. Лидерот на СДСМ ужива поддршка од 11,8 отсто од граѓаните, додека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ само 7 отсто. Предноста се забележува и според рејтингот на партиите, каде што СДСМ има рејтинг од 19,5 отсто, додека ВМРО-ДПМНЕ 17,5.

Оваа анкета уште еднаш потврдува дека граѓаните ги препознаваат модерните и европски политики на владата како успешни и вистински па затоа ја даваат поддршката.

Доколку се земат предвид рејтинзите на париите кои заедно настапуваат во коалиција, тогаш довербата во ВЛадата во однос на опозицијата расте уште повеќе. За ДУИ би гласале 7,2 отсто од анкетираните граѓаните, за Алијанса за Албанците 6, додека за БЕСА би гласале 4,7 отсто.

Како главни зони на делување кои за граѓаните се важни се издвојваат невработеноста, состојбата со пандемијата и економската ситуација.

Анкетата на Брима е спроведена во периодот од 27 август до 9 септември според метото лице-в-лица во домот на испитаникот со запазување на сите демографски карактеристики. Во истата учествувале 1201 испитаник.

Поврзани вести

329 нови случаи на коронавирус, починаа 13 лица

Igor

Дијана Хркаловиќ: Фатална полицајка која го штитела Беливук, сега Инстаграм ѕвезда обезбедувана од „гробарите“

Igor

Смилевски: Го сменивме ликот на Бутел за само четири години

Igor

Watch Omoi no Kakera Episode Full

Website https://animepahe.cc: Watch Fantascope: Tylostoma animepahe Episode Full anime to watch

Website https://4anime.biz: Watch The Guyver: Bio-Booster Armor (2005) (Dub) 4anime Episode 26 animes online

Website https://animeheaven.pro: Watch Legacy of Aru Kararu animeheaven Episode Full animeheaven bna

Pubhtml5: https://pubhtml5.com/homepage/flfy

Guides: https://guides.co/p/kissanimemx