October 17, 2021 01:45
Скопје

Универзална сала започнува да го добива својот лик (фото)

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил.

Реконструкција на Универзалната сала на постојното место, со зачувување на истиот габарит и автентичниот изглед – ова е планот за реновирањето на салата, за што се издвоени 120 милиони денари од централниот буџет.

Изведбениот проект за реконструкција е изработен од проектантското биро „Мегарон инженеринг“, а ќе му биде даден на Градот како донација.

Архитектот Бујар Муча на денешната презентација објасни дека проектот го поделиле на две фази – едната фаза е изработка на фасадата и на куполата, а во втората фаза ќе предложат решение за функционалноста на објектот, односно реконструкцијата и реорганизацијата на внатрешниот простор.

„Се задржува постоечката форма, се прави внатрешна реорганизација на просторот. Се поставуваат нови материјали во фасадата, поради енергетската ефикасност. Со мали корекции во постоечката конструкција ќе се зголеми и противпожарната заштита. Целата конструкција надолу е челик, тој е дотраен, ќе направиме некои корекции и во конструкцијата, не нарушувајќи го обликот на објектот, но мора да се внимава и на противпожарна заштита“, изјави Муча во март.

https://animebee.to watch anime online

Website https://kissanime.mx: Watch Chargeman Ken! kissanime Episode 65 kiss x sis kissanime

Website https://animeflix.nl: Watch Gantz: Second Stage animeflix Episode 13 animeflix

Hikaru Genji: Paradise Ginga Episode Full

Goodreads: https://www.goodreads.com/user/show/137451458-gogoanimelol

Sonicsquirrel: http://sonicsquirrel.net/detail/user/animeflixnl/