January 28, 2022 23:55
Свет

Унгарска министерка: ЕУ не напаѓа бидејќи заштитата на семејството ни е приоритет

Невидените напади на Брисел врз Унгарија следеа само затоа што заштитата на децата и семејствата останува наш приоритет.

Ова денеска го објави унгарската министерка за правда, Јудит Варга, на Фејсбук и изјави дека нападот се случил затоа што не се подготвени да дозволат ЛГБТ лобито да влезе во училиштата и градинките.

„Владата во Будимпешта, исто така, одговори на непристојните напади, како и на извештајот на Комисијата за владеење на правото“, додаде таа во објавата а истата ја пренесуваат унгарските агенции.

“Имавме многу спорови со институциите во Брисел пред официјално да ги решиме со точно одговарање на сите прашања. Ги решивме сите сомнежи, згора на тоа, секогаш се придржувавме до договорот”, напиша таа.

Варга посочува дека изворите во извештајот на ЕК се еднострани и политички пристрасни, и дека извештајот одразува двојни стандарди кон Унгарија, поради што, како што вели, наодите во него се неточни. Исто така, забележува дека извештајот на Европската комисија за владеење на правото за 2021 година е уште една алатка за политички притисоци.

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

ANIMEFLIX Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!! Episode 3

dubbed anime ANIMEFLIX Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Cour 2

watch anime online ANIMEFLIX Attack on Titan Season 3

Black Clover (Dub) Episode 165