December 6, 2022 22:31
Свет

Украински командант: Русите почнаа да користат беспилотни летала камикази, ќе ни ја уништат војската

Украинската војска соопшти дека Русија почнала да користи ирански нападни беспилотни летала, објави „Њујорк Тајмс”.

Според украински воен претставник, остатоци од беспилотни летала Шахед-136 биле откриени на земја за време на контраофанзивата што Украина ја започна овој месец во североисточните региони на земјата.