Свет

Украинскиот генерал предвидува кога ќе завршат конфликтите во Украина: Верува и дека Русија ќе биде поразена

Шефот на украинската воена разузнавачка служба изјави дека конфликтот против Русија ќе достигне пресврт до средината на август и ќе заврши до крајот на годината.

Во интервју за Скај Њуз, генерал-мајор Кирило Буданов изјави дека во Русија е во тек пуч за смена на Владимир Путин, но и дека рускиот лидер е „сериозно болен и боледува од рак“.

– Пресврт ќе биде во втората половина на август. Најголем дел од активните борбени акции ќе бидат завршени до крајот на оваа година. Како резултат на тоа, ќе ја вратиме украинската моќ на сите наши територии што ги загубивме, вклучително и Донбас и Крим – рече Буданов.

Тој рече дека Русија ќе претрпи огромни загуби, но дека не е изненаден од таквите размери, со оглед на тоа што руската моќ, како што вели, е „мит“.

– Европа ја гледа Русија како голема закана. Тие се плашат од нејзината агресија. Осум години се бориме против Русија и можеме да кажеме дека руската моќ е мит. Тоа не е моќно, тоа е орда луѓе со оружје – рече Буданов.

Украинскиот генерал истакна дека руските сили кои го нападнаа североисточниот град Харков биле турнати речиси до руската граница и дека нивниот неуспех да ја преминат реката Северски Донец пред неколку дена довел до „тешки загуби“.

– Можам да потврдам дека претрпеа големи загуби во жива сила и оклоп и можам да кажам дека кога се случија артилериските напади, многу екипажи ја напуштија својата опрема – додаде тој.

Тој исто така тврдеше дека поразот на Русија во Украина ќе доведе до смена на рускиот претседател Владимир Путин и дека е во тек државен удар против него.

Сепак, тој не даде никакви докази за своите тврдења.

Украинскиот генерал изјави и дека Путин е „во многу лоша психичка и физичка состојба и многу болен“.

Во последно време се шират гласини за нарушено здравје на Путин, но тоа неофицијално не е потврдено, пренесе Телеграф.рс.

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

anime website Attack on Titan Season 3 (Dub)

Black Clover (Dub) Episode 162

AnimeFreak Kiss x Sis Episode 12

My Dress-Up Darling (Dub)

AnimeFreak The Strongest Sage with the Weakest Crest Episode 6