June 24, 2022 20:18
Свет

Украина ја забрани руската музика

Музиката на уметниците со руско државјанство ќе биде забранета за јавноста во Украина по мерката усвоена денеска со двотретинско мнозинство во Горниот дом на парламентот, соопшти пратеникот Јарослав Железњак.

Во образложението заедно со предлог-законот се вели дека „музичкиот производ на државата агресор може да предизвика сепаратистички чувства кај населението“.

Нема забрана за уметниците кои ја осудија инвазијата

Руската музика може да помогне да се направи усвојувањето на рускиот идентитет попривлечно и да се ослаби украинската држава, се вели во текстот. Исклучок ќе бидат само уметниците кои јавно ја осудиле руската инвазија на Украина, а тајната служба ќе состави посебна листа на исклучоци.

Паралелно, забранет е увоз и дистрибуција на книги и други печатени материјали од Русија, Белорусија и териториите окупирани од Русија. Увозот на книги од Русија е забранет од 2016 година.

nạp tiền go88 qua momo

sunwin- game đánh bài online