October 26, 2021 00:18
Свет

Украина со рекорден број починати од коронавирус – 141 за еден ден

Во Украина, во текот на вчерашниот ден се потврдени 141 смртен случај како последица на коронавирусот, што е највисоко за еден ден, а регистрирани се 6.719 нови случаи на инфекција.

Украинскиот министер за здравство Максим Степанов изјави дека бројот на заразени лица на дневна основа може да се зголеми на 8.000, па дури и на 10.000 лица во следните недели.

Украина од октомври регистрира повеќе од 5.000 случаи на коронавирус на ден, поради што Владата ги продолжи рестриктивните мерки до крајот на 2020 година.

Степанов најави дека Украина ќе воведе карантински мерки доколку има повеќе од 11.000 новоинфицирани лица на ден.

Тој предупреди дека здравствениот систем нема да има доволно ресурси доколку бројот на новоинфицирани надминува 20.000 на ден.

Вкупниот број на заразени се искачи на 315.826, а од почетокот на пандемијата починале 5.927 пациенти.

Macross F: Close Encounter - Deculture Edition Episode Full

GoGoAnime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

KissAnime Watch english anime Online in HD for FREE

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro

Gogoanimebe peatix: https://gogoanimebe.peatix.com/

Bloggang: https://www.bloggang.com/mainblog.php?id=animeflixnl&month=23-06-2021&group=1&gblog=2