June 25, 2022 20:21
Свет

Украина: Русија продолжува да ја бомбардира челичарницата во Мариупол

Украинските вооружени сили во последното известување за ситуацијата на фронтот соопштуваат дека руските сили се во дефанзива во североисточниот регон на Харков.

„Најголема активност е забележана на линијата на фронтот во насока Слободански и Доњецк”, стои во извештајот.

Во меѓувреме се известува дека продолжува бомбардирањето на челичарницата „Азовстал” во Мариупол каде се уште одбраната ја држат преостанатите бранители на градот. Киев има информации дека во комплексот има стотина цивили, но таквите тврдења не се проверени.

Украинската страна тврди и дека ја вратила контролата врз неселеното место Питомник кај Харков.

quên tên đăng nhập go88 đánh bài đổi thưởng go88 dang nhap go88.vin

sunwin s.r.o link tải sunwin cho ios pro plus tải game sunwin