February 23, 2019 08:25
Свет

Украина го раскина Договорот за пријателство со Русија

Украинскиот Парламент, Врховната Рада денеска ја поддржа одлуката на претседателот Петро Порошенко за раскинување на Договорот за пријателство, соработка и партнерство меѓу Украина и Русија.

-Договорот за пријателство, соработка и партнерство меѓу Украина и Русија ќе биде раскинат на 1 април 2019 година, се наведува во образложението на предлогот.

Одлуката за раскинување на Договорот беше поддржана од 277 пратеници. За нејзино усвојување беа потребни 226 гласа.

Related posts

Трамп: Му ги напишав на Малер одговорите за Русија, но не ги испратив

Igor

Елизабет Ворен се кандидира за претседателка на САД

Filip

Драматичен судар на писта: Германски и израелески авион се зачукаа еден во друг

24news