February 16, 2019 17:29
Балкан

Ужасно невреме ја погоди Грција: Ветер, снег, земјотрес

Ужасно невреме ја погоди Грција: Ветер, снег, земјотрес

Во планинските делови на Грција денеска почна да паѓа снет, а во областа Атина силен ветер корнеше дрвја, додека југот на Грција го погоди земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер.

Поради силниот ветер кој ја погоди Грција властите мораа да затворат многу училишта, бројни траекти не сообраќаа, а летовите се одложени.

Ветерот корнел дрвја кои паѓале врз далекуводите во северното предградие на Атина, а пожарните служби велат дека примиле над 350 повици за да ги отстранат остатоците од дрвата. Властите во оштината Сароник, во близина на Атина, на островите Закинтос, Андрос и Миконос наредија училиштата да останат затворени.

На островот Кефалонија училиштата се евакуирани поради шумски пожар кој се разгорел од силниот ветер, пренесе АП. Властите велат дека одлуката е донесена од претпазливост, но и дека итните служби се во приправна состојба зошто се очекува влошување на временските прилики.

Во меѓувреме од Институтот за геодинамика соопштија дека земјотрес со јачина до 5 степени по Рихтерова скаал го погоди југо на Грција. Во земјотресот немало жртви, ниту е причинета материјална штета. Епицентарот на земјотресот бил на 245 км југозападно од Атина, во Пилос, соопшти Медитеранскиот сеизмолошки центар.

Πρώτες εικόνες χιονιού με το πρώτο φως της ημέρας για το χειμώνα που έρχεται από το οροπέδιο του μυθικού μας βουνού. ΟΛΥΜΠΟΣ Η αυλή του καταφύγιο Χρήστος Κάκκαλος 2648 στολίστηκε με λευκό πέπλο.

Posted by Ελληνικός Ορειβατικός Σύλλογος Καρδίτσας on Tuesday, September 25, 2018

А на грчките планини утрово падна и првиот снег – среде септември, кога не му е време. На приморјето се уште  е лето и летувалиштата се и натаму полни.

 

Related posts

Столтенберг: НАТО ќе го преиспита ангажманот во Косово

Igor

Планираа свадба, а отидоа на погреби- трагично загина цело семејство од Зајечар

24news

Босанската полиција уапси Македонец кој се бара за убиство

24news