June 24, 2021 20:42
Спорт

УЕФА пресече: Истанбул извиси, финалето на ЛШ во Порто

Наместо во Истанбул, финалето на Лигата на шампионите 2021 година меѓу Манчестер Сити и Челси на 29 мај ќе се игра во Порто одлучи УЕФА, објави Скајспортс.

Стадионот „Драгао“ ќе биде домаќин втора година по ред, а се очекува наскоро да се огласи и Европската фудбалска федерација.

Беше јасно дека поради пандемијата со корона вирусот Истанбул не е најдоброто решение, па УЕФА се реши за друго.

Англиските клубови, како и јавноста, сакаа финалето да се игра на Вембли заради „домашни навивачи“, но мерките заради вирусот корона во Велика Британија се доста остри и таквата идеја не успеа.

Португалија, пак, е земја е на зелената листа на Обединетото Кралство што се однесува до патувањата, а во финалето од 50.000 места се очекуваат 20.000 гледачи, што е капацитет на стадионот.

ANIMEFLIX animeflix: The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement (https://animeflix.nl/m/DvVy) Episode 18

KissAnime re zero kissanime: Naruto Episode 220