September 23, 2019 22:28
Спорт

УЕФА одбра име за новиот евро турнир

Третиот европски клупски турнир под покровителство на УЕФА ќе се вика Лига на конференциите, пишува германскиот таблоид „Билд”.

Според информациите, турнирот ќе започне од сезоната 2021/22.

ЛК ќе биде трет по големина турнир по Лигата на шампионите и Лигата на Европа.

Форматот се очекува да биде сличен на оној во Лигата на шампионите – 32 екипи поделени во 8 групи.

Нови вести

Загреб му даде отказ на Тамше, го враќа Вујовиќ

Igor

Меси е најдобриот играч

Igor

Тимот на годината со четворица играчи од Реал Мадрид

Igor