April 23, 2019 00:29
Фудбал

УЕФА: Минута молк за Сала пред мечевите од ЛШ и ЛЕ

Во сеќавање на Емилијано Сала пред мечевите од Лигата на шампионите и Лига Европа оваа недела ќе има минута молк, потврди УЕФА.

Сала, кој потпиша за Кардиф сити од Нант во јануари за рекордни 15 милиони фунти, загина кога неговиот авион падна во Ла Манш минатиот месец. Неговата смрт беше потврдена минатата недела кога неговото тело беше пронајдено во остатоците од авионот.

„Од сите во УЕФА изразувам искрено сочувство до семејството и саканите на Емилијано Сала. Жалам што неговиот живот беше толку сурово одземен и барам од сите навивачи на континентот да му оддадат почит во следните денови“, изјави претседателот на УЕФА, Александер Чеферин.

УЕФА исто така потврди дека клубовите може да носат црни ленти на рацете во чест на аргентинскиот напаѓач.

Нови вести

Де Хеа после дебаклот: Ова не е стандардот на играчите кои го носат дресот на Јунајтед

24info

Бензема оваа сезона е подобар од Роналдо! Хет-трик за победа над Билбао

24info

УЕФА го избра тимот на неделата во Лига Европа

24info