January 23, 2020 05:25
Спорт

Удинезе е петти клуб во Европа по бројот на странски фудбалери

Македонскиот фудбалски репрезентативец, Илија Несторовски е еден од многуте странци кои настапуваат за италјанскиот калчолигаш Удинезе, а пресметано е дека според процентот на застапеност на странци во последните десет години, клубот од Удине е петти во Европа.

Дури 77,1 отсто од фудбалерите кои играле за италијанскиот клуб Удинезе не се Италијанци. Најголем просек на странци во еден тим во топ 5 лигите во Европа од 2010 година досега користеле Арсенал (83,9), Интер (83,4) и Челси (80,1).

Рома е клуб кој користел странци од најмногу држави (37), веднаш зад Рома е Џенова на Горан Пандев со 36, а трет е германски Шалке со странци од 34 различни држави. На дното на оваа табела се наоѓа Атлетик Билбао, кој никогаш не ангажира странци доколку немаат баскиско потекло.

Нови вести

Познати се сите полуфиналисти на ЕП во ракомет

Filip

Агентот на Бејл: Зошто еден од најдобрите играчи во светот би се согласил на изнајмување?

Filip

Ќе му плаќам на Кими да не си замине, се шегува Хамилтон

Filip