October 1, 2022 12:39
Хроника

Уапсен жител на Сарај осуден за убиство

На 20.06.2022 во 16.45 часот во с.Семениште, општина Сарај, полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје го лишиле од слобода М.А.(67) од с.Семениште.

Тој бил баран по Централна потерница од Основен кривичен суд Скопје за издржување казна затвор од три години за сторено кривично дело убиство по член 123 од Кривичниот законик. Лицето било спроведено во Казнено-поправната установа Затвор Скопје за издржување на казната.

Од МВР информираат дека денеска (21.06.2022) во Скопје, полициски службеници од Одделението за криминалистички работи Центар и Бит Пазар го лишиле од слобода А.Т.(59) од Скопје. Тој бил баран со потерница за издржување затворска казна за сторено кривично дело- тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајотпо член 300 од Кривичниот законик. Лицето ќе биде спроведено во казнено-поправна установа за издржување на казната. 

На 20.06.2022 во 12.00 часот на улица „Цветан Димов” во Тетово, полициски службеници на СВР Тетово, со судска наредба, го привеле 49-годишниот Р.К. од Тетово за издржување на затворска казна.  По приведувањето, тој бил спроведен во Казнено-поправната установа Затвор Идризово за издржување на казната.