January 27, 2022 06:15
Свет

Уапсени екстремисти, кои на Божик планирале да убиваат луѓе во Париз

Француската полиција уапси двајца мажи, исламски екстремисти, бидејќи планирале да убиваат луѓе со ножеви во Париз на Божиќ, објави француската BFMTV.

Уапсени се мажи на возраст од 23 и 29 години, а на 29 ноември биле приведени од секторот за внатрешна безбедност, изјавил судски извор за БФМТВ, потврдувајќи ја информацијата на „Ле Паризиен“.

Против нив е поднесена кривична пријава, од 3 декември се во затвор, а истрагата е во тек.

Уапсените планирале да упаднат во трговски центри, факултети, преполни улици, а еден од уапсените го признал нападот.

Во нивниот дом е пронајдена литература за џихад и пропаганда на таканаречената терористичка исламска држава.

Според „Ле Паризиен“, нивната цел била потоа да бидат убиени од полицијата и да бидат прогласени за маченици.

anime websites. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

4Anime My Hero Academia Season 3 (Dub) Episode 22

sites to watch anime Redo of Healer

Black Clover (Dub) Episode 165

anime websites Redo of Healer