October 22, 2021 11:10
Хроника

Уапсена очна лекарка од Куманово, си наплаќала по 200 евра за операција

Денеска (22.09.2021) во 07,00 часот полициски службеници од СВР Куманово- Отсек за економски криминал, по претходно добиени оперативни сознанија односно основано сомнение за примање поткуп и злоупотреба на службената положба од страна на лекарката Е.С., и обезбедена судска наредба,  извршија претрес во работни простории на Очно одделение при ЈЗУ Општа болница -Куманово и патничко моторно возило „опел астра”, паркирано во кругот на болницата.
При претресот во Очното одделение при ЈЗУ Општа болница -Куманово од медицинската сестра одземени се 18000 денари, а при претрес во возилото, сопственост на  лекарката Е.С.  одземени се околу 98000 денари. Е.С. е приведена и против неа ќе биде поднесена соодветна кривична пријава до ОЈО Куманово.
Имено, Е.С. ја злоупотребила службената положба и овластување казниво по чл.353 и примала поткуп од пациенти, казниво по чл.357 од КЗ на РСМ така што правела хируршки интервенции во службени простории на ЈЗУ Општа болница- Куманово.
Таа за интервенциите противправно земала по 12000 денари, иако пациентите се здравствено осигурени преку ФЗО и за истата интервенција би требало да платат само партиципација, но партиципација не им била наплаќана, со што се оштетува буџетот на РСМ, туку парите пациентите ги давале лично на пријавената, непосредно пред да се изврши хируршката интервенција, а за што пациентите не добивале документ за платената услуга.

Поврзани вести

Братучед на Ѓокиќ осомничен за тројното убиство, кај него биле пронајдени 43.000 евра

Igor

Починати 11 лица, нови 490 случаи на Ковид-19,

Igor

Уапсен скопјанец- без дозвола и со неисправен автомобил сакал да пренесе 50 кг марихуана во Грција

Igor

Website https://animefreak.ws: Watch Tawawa on Monday Specials animefreak Episode 2 animefreaks anime

KissAnime: The World Ends with You The Animation anime episode 12 online free at https://kissanime.mx kissanime official site

Website https://animeheaven.pro: Watch ef ~ A Tale of Melodies - Recollections animeheaven Episode Full - Raw anime heavene

Website https://animeflv.uk: Watch Dies irae: The Dawning Days animeflv Episode Full anime sites

Atlas dustforce: http://atlas.dustforce.com/user/animefreakws

Scholar google: https://scholar.google.com/citations?hl=vi&user=rC2XXE4AAAAJ