Македонија

Турција го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

Турција го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

Турција го ратификуваше Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Оваа вест ја сподели министерката за одбрана Радмила Шекеринска на својот профил на „Фејсбук“, заблагодарувајќи се на оваа земја на ваквиот чекор.

Веќе се почнати постапките за ратификација и во некои земји. Се очекува до крајот на годинава да биде ратификуван од сите земји, со што земјата ќе стане полноправна членка на Алијансата.

Поврзани вести

Путин им порача на Турција и Иран: Терористите не смеат да пројдат неказнето

Igor

(Видео) Знамето на НАТО поставено пред Владата

Daniela

Рамадани: Косово ќе биде 31-та членка на НАТО

Igor