July 23, 2019 11:56
Македонија

Турција го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

Турција го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

Турција го ратификуваше Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Оваа вест ја сподели министерката за одбрана Радмила Шекеринска на својот профил на „Фејсбук“, заблагодарувајќи се на оваа земја на ваквиот чекор.

Веќе се почнати постапките за ратификација и во некои земји. Се очекува до крајот на годинава да биде ратификуван од сите земји, со што земјата ќе стане полноправна членка на Алијансата.

Нови вести

Филипче: Зависниците ќе ја примаат терапијата пред лекар низ повеќе општини

Igor

Јанева дошла во СЈО

Igor

Сузане Шутц: Меркел е посветена на европскиот пат на Албанија и Северна Македонија

Igor