October 25, 2021 22:16
Балкан

Турски лекар тврди дека вакцини против Ковид-19 ненамерно им биле аплицирани на бебиња во Турција

Турското Министерство за здравство почна истрага за наводите на турски лекар за погрешно администрирани вакцини против Ковид-19 на бебиња во Турција, јави турската телевизија НТВ.

Проф. Д -р Зафер Куругауол од Медицинскиот факултет во Измир за телевизијата изјави дека лекарите ненамерно вакцинирале деца под една година против коронавирус. Според него, имало случаи во кои бебињата биле погрешно вакцинирани против Ковид-19, наместо со вакцини против хепатитис Б.

Во исто време, Куругаол рече дека не се забележани несакани ефекти кај вакцинираните бебиња. До денеска, повеќе од 106 милиони луѓе се вакцинирани против Ковид-19 во Турција, 53 милиони луѓе со првата доза на вакцината.

Website https://animefreak.ws: Watch Soukyuu no Fafner: Right of Left - Single Program animefreak Episode Full animefreak dragon ball

Watch Anime on Ads-free Website Animekisa

AnimeFLV: Tokyo Ghoul (Dub) anime episode 12 online free at https://animeflv.uk anime websites

KissAnime - Watch Anime Online Free English Sub & Dub | Kiss Anime

Yemle: https://yemle.com/profile/kissanimemx

Flickr: https://www.flickr.com/people/gogoanimebe/