February 2, 2023 03:05
Свет

Тројца кинески астронаути пристигнаа на кинеската вселенска станица

Тројца кинески астронаути пристигнаа утринава во кинеската вселенска станица, каде што ќе се преклопуваат со тричлениот екипаж веќе таму седум дена, објави АП. Тројца астронаути полетаа вчера со вселенското летало Шенжу-15 за да ја извршат првата промена на екипажот на кинеската вселенска станица, која е втора станица со екипаж во ниска орбита во историјата.

Вселенското летало Шенжу-15 (Бог брод) и неговите тројца патници пристигнаа со ракетата Long March-2F од центарот за лансирање Џиукуан во пустината Гоби во северозападна Кина, објави кинеската државна телевизија CTV,пренесе Танјуг.