November 27, 2021 18:23
Свет

Три деца загинале во вчерашното ракетирање на регионот Тиграј

Три деца загинаа, а едно е повредено во вчерашниот воздушен напад врз главниот град на етиопската област Тиграј, соопштија Обединетите нации.

-Здравствените работници наведуваат дека децата се убиени во нападот врз предградието на Мекеле, изјави Јенс Лерке, портпарол на Канцеларијата на Обединетите нации за координација на хуманитарни прашања (ОЦА), на прес -конференција во Женева, пренесуваат британските медиуми.

Лерке додаде дека во втор воздушен напад врз градот повредени биле девет лица, а повеќе куќи и хотел биле оштетени.

-Оваа ескалација на конфликтот е многу алармантна, рече тој.

Бунтовничките сили на Тиграј ја обвинија етиопската Влада дека вчера извршила воздушни напади врз Мекеле и иако владин претставник првично ги негираше нападите, еден државен медиум подоцна објави дека воздушните сили сепак извеле напад врз градот.

Watch Blue Reflection Ray Episode 24

Watch Space Pirate Captain Harlock: Riddle of the Arcadia Episode Episode Full

AniWatch: Rainy Cocoa, Welcome to Rainy Color anime episode 12 online free at https://aniwatch.pro dubbed anime

AnimeHeaven: Magical Princess Minky Momo (Dub) anime episode 42 online free at https://animeheaven.pro animeheaven hunter x hunter

https://animeflv.uk animes online