September 24, 2021 08:52
Свет

Триста воени медицински лица од НАТО и ЕУ одат да и помогнат на Чешка во борбата против коронавирусот

Чешката Влада одобри план за 300 здравствени лица од земјите на НАТО и ЕУ да допатуваат во Чешка и да и помогнат на земјата поради зголемениот број на пациенти со коронавирус.

Дневниот пораст на нови случаи на коронавирус вчера се искачи на речиси 15.000 во средата., што е скоро 3.000 повеќе од претходниот рекорд поставен ден порано.

За планот сè уште е потребно одобрување од парламентот, бидејќи станува збор за припадници на странски вооружени сили. Тие ќе им помогнат на своите чешки колеги во Воената болница во Прага и во полската болница што војската ја гради за 500 пациенти.

Првата група од 28 лекари од Националната гарда на САД треба да пристигне следната недела.

Владата доби и 600 респиратори и друга медицинска опрема потребни во единиците за интензивна нега. Министерот за одбрана Љубомир Метнар вели дека НАТО ќе испрати уште 60 респиратори.

Чешка веќе два месеци се соочува со скок на инфекции, а третина од случаите се регистрирани во последните седум дена. Вкупно се потврдени 208.915 случаи и 1.739 смртни случаи.

Watch Metal Skin Panic MADOX-01 (Dub) Episode Full

Sasami Magical Girls Club Episode 13

Website https://animetv.cc: Watch Lupin III: Harimao no Zaihou wo Oe!! (Dub) animetv Episode Full animetv onepiece

WCOStream Watch anime online, English anime online HD

Community getvideostream: http://community.getvideostream.com/user/animefreakws

Webwiki: https://www.webwiki.com/kissanime.mx