June 27, 2022 09:55
Македонија

Трипуновски до Николовски: Откако го искешира Заев, 1.4 милиони, седна да пишуваш писма, наместо да обезбедиш откуп за земјоделците

Се јави Љупчо Николовски откако го искешира Заев со 1.4 милиони евра, седнал да пишува писма колку е загрижен за земјоделците, пишува на Фејсбук Цветан Трипуновски.

-Љупчо Николовски, наместо да пишуваш писма, или да објавуваш што некој друг ти напишал, организирај откуп за зелката, краставицата, доматот и јаболката. Земи обезбеди извоз по високи цени на оризот уште од сега, светска криза е, сите земјоделски држави книжат профити, а тебе како министер произведеното ти скапува на нива. Нели ти е срам?
Мизерно и одраз на најголема неспособност е да си министер за земјоделство во ек на најголема светска криза за храна, а храната произведена од твоите земјоделци да скапува по нивите, и да не можеш да организираш пласман.

Цените на раноградинарските култури во Европа и Блискиот Исток рушат рекорди, а македонската зелка, краставици и домат скапува на нива или се продава по ниски цени.
Љупчо Николовски заедно со Заев неартикулирано викаше по митинзи дека ќе има високи откупни цени и сигурен пласман за земјоделските производи уште пред 5 години. Но и по половина деценија нема ништо од тоа.

Од година во година површините на посеви и засадени површини се намалуваат, а земјоделците наместо во Македонија одат да аргатуваат по нивите во странство. Не се проблем никакви закони, туку неспособноста на СДСМ.

danh bai doi thuong go88

sunwin house bradford sunwin ăn tiền tải sunwin apk