August 10, 2022 22:13
Uncategorized

Тринаесет починати, 1.732 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.928 тестови, а регистрирани се 1.732 нови случаи на Ковид-19 од: Скопје – 788, Битола – 159, Прилеп – 95, Куманово – 79, Охрид – 57, Кавадарци – 47, Велес – 45, Кичево – 38, Тетово – 35, Штип – 34, Струмица – 33, Ресен – 31, Гостивар – 30, Неготино – 29, Гевгелија – 27, Кочани – 26, Радовиш – 24, Делчево и Крушево по 20, Струга – 18, Валандово – 16, Демир Хисар – 14, Свети Николе – 13, Берово – 12, Богданци – 11, Крива Паланка – 10, Пробиштип – 5, Дебар, Виница и Кратово по 3, Македонски Брод, Демир Капија и Македонска Каменица по 2 и еден заразен во Пехчево.

Од вкупниот број на позитивни, регистрирани се 204 реинфекции, соопштија здравствените власти.

Во текот на изминатото деноноќие пријавени се 7 починати лица: по двајца од Скопје (68 и 88 години) и Велес (57 и 83 години) и по едно починато лице од Прилеп (84), Кавадарци (69) и Свети Николе (79). Сите пријавени се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на починати со дијагноза Ковид-19 од „Мој Термин“, забележани се 6 смртни случаи во периодот од 24 декември до 11 јануари. Според податоците. меѓу овие починати има и бебе со неполна година, а најстариот бил на возраст од 91 година. Тројца од шестмината починати биле од Скопје, а останатите од Охрид, Кавадарци и Куманово. Четворица од нив починале во болнички, а две лица во домашни услови.

Во изминатите 24 часа регистрирани сe и 1.035 оздравени пациенти од: Скопје – 659, Битола – 114, Прилеп – 52, Кавадарци – 32, Штип – 22, Куманово – 18, Тетово – 11, Охрид, Струмица и Неготино по 10, Ресен, Гевгелија и Струга по 9, Гостивар и Радовиш по 8, Велес и Богданци по 7, Крушево и Крива Паланка по 6, Пробиштип – 5, Кичево, Делчево, Валандово и Демир Хисар по 4, Кочани – 3, Свети Николе – 2 и по еден оздравен од Демир Капија и Пехчево.

Направените 6.928 тестови се преку: ИЈЗ-448, ЦЈЗ Скопје-98, ЦЈЗ Битола-113, ЦЈЗ Прилеп-58, ЦЈЗ Тетово–19, ЦЈЗ Куманово-90, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, лабораторија болница Козле-23, Институт за микробиологија–186, Жан Митрев (Филип Втори)-184, Авицена-243, Биотек-430, Систина-122, лабораторија Лаор-168, Синлаб-51, Ремедика-14, Плодност-122, Генеа-18, Никоб Лаб-683, ВФВ Медикал-448, Ели Медика-21, Ројал Медика–42, Спектра-ММ-34, Рапид Лаб–48, Жан Митрев Струмица–35, Нова Лаб Дијагностика–15, Рамус-32, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.180.

Досега во земјата се направени вкупно 1.692.991 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 241.651, бројот на оздравени пациенти е 218.340, на починати е 8.083, а бројот на активни случаи изнесува 15.228.

Според епидемиолошките анализи во моментот, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 108346, Активни 8333
Куманово 13670, Активни 490
Прилеп 11723, Активни 839
Тетово 11653, Активни 206
Битола 10870, Активни 1423
Гостивар 8280, Активни 183
Кавадарци 7913, Активни 407
Велес 7809, Активни 270
Охрид 7345, Активни 535
Штип 7051, Активни 259
Струмица 6583, Активни 267
Кичево 4538, Активни 202
Кочани 4276, Активни 152
Струга 4079, Активни 131
Гевгелија 3222, Активни 249
Неготино 2797, Активни 133
Свети Николе 2227, Активни 66
Крива Паланка 2050, Активни 81
Ресен 2049, Активни 151
Радовиш 1979, Активни 151
Делчево 1565, Активни 86
Берово 1528, Активни 45
Дебар 1474, Активни 15
Виница 1210, Активни 31
Пробиштип 1199, Активни 49
Валандово 1182, Активни 133
Кратово 808, Активни 19
Богданци 749, Активни 56
Крушево 741, Активни 130
Демир Хисар 693, Активни 46
Македонски Брод 579, Активни 32
Демир Капија 451, Активни 15
Македонска Каменица 446, Активни 18
Пехчево 376, Активни 16
Дојран 190, Активни 9