September 18, 2021 16:25
Спорт

Тринаесетгодишна Јапонка влезе во историјата на Игрите како првата олимписка шампионка во скејтбординг

Тринаесетгодишната Јапонка Момиџи Нишија влезе во историјата како првата олимписка шампионка во скејтбординг, спорт кој во Токио дебитира на Олимписките игри. Нишија го освои златниот медал во дисциплината стрит, среброто ѝ припадна на нејзината врсничка од Бразил, Рајса Леал, додека на третото место заврши 16-годишната домашна натпреварувачка Фуна Накајама.

Со просечната возраст од 14 години и 191 ден, ова е најмладиот подиум во историјата на Олимписките игри.

Нишија, сепак, не го собори рекордот за најмлада олимписка шампионка досега. Тој статус и натаму ѝ припаѓа на Американката Марџори Гестринг, која имала 13 години и 267 дена кога освоила злато во скокови во вода на Олимписките игри во Берлин во 1936 година, со што била 63 дена помлада од Нишија.

Други две скејтерки ќе имаат можност да го урнат рекордот на Гестринг: Скај Браун ќе настапи на 4 август со 13 години и 28 дена, додека Кокона Хираки ќе биде уште помлада: 12 години и 343 дена.

Website https://aniwatch.pro: Watch Dirty Pair: Project Eden aniwatch Episode Full aniwatch.me

Watch Aggretsuko 3rd Season Episode 10

AnimeBee: Hetalia Axis Powers anime episode 52 online free at https://animebee.to dubbed anime

AnimeFreak: Lord El-Melloi II Sei no Jikenbo: Rail Zeppelin Grace Note (Dub) anime episode 13 online free at https://animefreak.ws kiss anime freak

Git project-hobbit: https://git.project-hobbit.eu/gogoanime.entity

Qooh: http://qooh.me/gogoanimelol