June 25, 2022 22:46
Свет

Триесеттина повредени од торнадо во германскиот град Падерборн

Меѓу 30 и 40 лица се повредени, од кои 10 потешко, во невремето што попладнево го зафати западниот германски град Падерборн, соопштија официјални лица, пренесе ДПА.

„За време на невремето проследено со грмотевици, торнадо денеска попладне имаше патека на уништуваше од запад кон исток, минувајќи низ центарот на Падерборн, во правец на источните делови на градот”, соопшти полицијата.

Официјалните лица проценуваат дека торнадото предизвика милионски штети. Во индустриска зона биле урнати покривите на магацините. Лимови, изолација и други материјали се расфрлани со километри наоколу градот, пренесува германската агенција.

Противпожарната бригада, исто така, извести за сомнително торнадо во Липштад, град на околу 35 километри од Падерборн, што предизвикало „сериозна штета”.

Портпаролот на противпожарната служба изјави дека насекаде има уништени покриви и паднати дрвја.

go88 like nạp tiền go88 qua momo bắt cầu tài xỉu go88

sunwin online sunwin app kết quả sunwin