January 22, 2022 21:43
Македонија

Трендафилов: Вметнување на Бугарите во Уставот е прв чекор за ставање крај на стигматизацијата

Промена на Уставот и вклучување на Бугарите како дел од конститутивните народи на државата би бил најбрз чекор за да се стави крај на стигматизацијата на македонските Бугари, вели претседавачот на Националниот комитет на политичката партија Граѓанско демократска унија (ГДУ), Ѓорѓи Трендафилов, во вечерашното гостување во „360 степени“ на ТВ Алсат.

-Знам дека можеби е комплицирано сега да се дојде до потребното мнозинство во парламентот, но тоа би бил најбрз чекор што ќе покаже дека атмосферата на стигматизација и архетип-непријатели завршува со вметнување на категоријата дека еден од конститутивните народи во современата македонска држава се и македонските Бугари,
порача Трендафилов.

Прашан да го коментира официјалниот став на Бугарија за македонскиот јазик, одговори дека не верува оти тоа ќе претставува сериозен проблем за изнаоѓање решение меѓу двете земји.

-Мислам дека прашањето за јазикот ќе биде најмал проблем за кој ќе дискутираат Скопје и Софија и сметам дека во голема мера работите ги имаат усогласено. Се разбира, ова е ехо што ние го ловиме за тоа што се случува во Скопје или Софија, но не мислам дека идентификацијата или јазикот ќе биде сериозен камен на сопнување, бидејќи кога државата ја признаваш, тогаш ја признаваш со сите атрибути, добри или лоши, вели Трендафилов.

Со сличен став е и претседателот на Здружението за македонско-бугарско пријателство, Добре Митрев, кој истакна дека Бугарија одамна ја признала Македонија, а со тоа и нејзиниот јазик и не верува оти тоа ќе претставува проблем во дијалогот помеѓу Скопје и Софија.

Претставници на ГДУ и на неколку здруженија на Бугарите од земјава на неодамнешните средби со државно-владиниот врв во Бугарија порачаа дека Уставот на нефер начин ги третира македонските Бугари и дека тие треба да влезат во преамбулата заедно со другите споменати народи. Потоа, промена на Уставот заради вметнување на Бугарите споменаа претседателот Румен Радев и други политички првенци кај источниот сосед.

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

stream anime online Your Lie in April

The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat

AnimeHeaven The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement Episode 15

anime heaven AnimeHeaven Hunter x Hunter (2011) (Dub)

animeheaven es Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway