January 16, 2019 00:59
Свет

Трамп ќе се обрати до нацијата за јужната граница, а потоа ќе замине таму

Претседателот на САД, Доналд Трамп објави на „Твитер“ дека вечерва ќе се обрати до Американците по повод хуманитарната криза и кризата за националната безбедност, на јужната граница кон Мексико, а потоа во четврток и ќе отпатува таму.

„Задоволство ми е да ве информирам дека ќе се обратам до нацијата по повод новата хуманитарна криза и кризата за националната безбедност на нашата јужна граница. Вторник навечер во 9 часот, по источно време“, напиша Трамп на социјалната мрежа.

Претходно, портпаролката на Белата куќа, Сара Сандерс го најави патувањето на Трамп на јужната граница.

„Претседателот, Доналд Трамп в четврток ќе отпатува на јужната граница за да се состане со оние кои стојат на првата линија на фронтот на кризата за националната безбедност и хуманитарната криза. Повеќе детали ќе соопштиме наскоро“, надеве Сандерс.

Related posts

Генералното собрание на ОН не ја прифати руската резолуција за поддршка на Договорот за ракети со кус и среден дострел

Valentina

Меј: Не е можно да се организира втор референдум за Брегзит

Filip

ЕУ ќе бара месечни извештаи од Фејсбук и од Твитер за  руските лажни вести

Igor