Македонија

Трамп ја номинира Кејт Мери Бирнс за нов амбасадор на САД во Македонија

Американскиот претседател, Доналд Трамп, ја номинира Кејт Мери Бирнс за иден амбасадор на САД во Република Македонија. Веста за нејзиното номинирање на социјалната мрежа „Твитер“ ја сподели и актуелниот американски амбасадор во земјата, Џес Бејли.

Бирнс во моментот е заменик-шеф на мисијата во Амбасадата на САД во Грција. Претходно, таа била заменик-шеф на мисијата и заменик-постојан претставник во мисијата на САД во седиштето на ОБСЕ во Виена, работела и во американската амбасада во Мадрид, а подоцна била и на дипломатски задачи во Авганистан и во седиштето на НАТО во Брисел.

Related posts

Грантови за 5 општини за подобрување на социјалните услуги

24news

„МИНСТРОЈ ХОЛДИНГ“ А.Д. НУДИ ЦЕЛОСНО РЕШЕНИЕ ЗА “ФЕНИ“

24news

Министерот за надворешни работи на Холандија во посета на земјава

24info