July 17, 2019 13:15
Свет

Трамп прогласи вонредна состојба за заштита на телекомуникациските мрежи

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша извршна наредба со која прогласува вонредна состојба за заштита на телекомуникациските мрежи на САД од странски закани.

Со указот им се забранува на американските компании да користат телекомуникациска опрема, произведена од компании кои можат да претставуваат опасност за безбедноста на земјата. Таа одлука се смета за дел од пошироките напори да се забрани пристапот на кинескиот технолошки гигант Хуавеи на американскиот пазар.

Прес-службата на Белата куќа истакна дека целта на указот е да ја заштити Америка од странски противници кои активно и се повеќе создаваат и користат ранливи места во информатичката и комуникациската инфраструктура за свој интерес.

Вашингтон смета дека телекомуникациската опрема на Хуавеи, третиот по големина производител на паметни телефони, може да биде искористена од Кина за шпионажа.

Нови вести

Брисел отвора истрага против гигантот “Амазон„

Valentina

Во акција на 200 специјалци и агенти на ФБИ уапсени припадници на италијански кланови

Valentina

Лавров го смета за апсурдно судењето против рускиот новинар во Украина

zane