October 17, 2021 17:17
Свет

Трамп подготвен да се справи со одговорноста за притискање на „нуклеарното копче“

Ако и кога ќе дојде време за тоа, американскиот претседател Доналд Трамп е подготвен за огромната одговорност за притискање на „нуклеарното копче“, изјави тој во време кога Вашингтон е во судир со се поголем број држави, пренесува РТ.

Трамп го коментираше ова прашање за време на интервјуто со Пирс Морган за програмата „Добро утро Британија“ на ITV во средата.

Прашан за најлошото сценарио за потенцијално користење нуклеарно оружје во време на војна, Трамп истакна дека тоа е огромна одговорност до дека тој е подготвен за задачата.

Во истото интервју, Трамп, исто така, зборуваше за тензиите со Иран и за изгледите за обновена воена акција во Заливот. Иако рече дека би сакал да разговара со Техеран за нивните разлики, тој инсистираше дека негирањето на нуклеарното оружје на Иранците е клучно прашање.

„Со оглед на тоа, секогаш постои шанса за војна со земјата”, предупреди тој.

Строгата реторика на Трамп за Иран следи по периодот на зголемени тензии од минатогодишното повлекување на САД од историскиот нуклеарен договор за Иран, познат како ЈЦПОА. Иран тврди дека ги исполнил сите обврски според договорот од 2015 година, со кој се ограничува иранскиот нуклеарен развој во замена за олеснување на економските ограничувања меѓу другите мерки.

Тензиите се зголемуваат и меѓу Вашингтон и Кина поради трговската војна и обвиненијата од Вашингтон дека Пекинг го користи својот телекомуникациски гигант „Хуавеј“ за шпионирање. Кина ги негираше тврдењата и вети дека овој потег нема да остане неодговорен.

AnimeTV Watch anime online, English anime online HD

AnimeHeaven Watch anime online, English anime online HD

AnimeDao: Saber Marionette J to X anime episode 26 online free at https://animedao.nl animedao god of highschool

Website https://kissanime.mx: Watch Bungou Stray Dogs 3rd Season (Dub) kissanime Episode 12 kissanime beastars

Gitlab: https://gitlab.com/animefreakws

Gitlab: https://gitlab.com/animeflixnl