January 25, 2020 11:38
Свет

Трамп не е загрижен од истрагата за импичмент

 Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека не е загрижен од истрагата за импичмент, како и од тоа дека претстојат јавни сослушувања на сведоци во Конгресот, пренесоа светските агенции.

Претседателот пред новинарите во  Белата куќа ги отфрли досега протечените сознанија од официјални лица, кажани на затворени седници, и ги искритикува демократите од Претставничкиот дом за тоа дека од следната недела овие сослушувања ќе станат и јавни. -Не треба да се организираат јавни сослушувања, тоа се бројки, рече Трамп.

Претседателот ги обвини демократите дека бараат луѓе кои ќе  покажат кон него, и изјави дека дури не ни ги познава повеќето од сослушаните сведоци.

-Од ништо не сум загрижен. Нема никаков проблем со сведочењата. За поголем дел од луѓето кои сведочеа дури не сум ни слушнал, изјави Трамп пред репортерите во Белата куќа.

Истражителите од Претставничкиот дом се уште сакаат да ги слушнат сведочењата и на некои сведоци зад затворени врати, вклучувајќи го и шефот на канцеларијата на Трамп, Мик Малвејни, кој вчера беше повикан, но денеска не се појави на сослушување.

Белата куќа соопшти дека нема да соработува во истрагата.

Нови вести

Помпео скандалозно прекинал интервју со новинарка на Ен-пи-ар

Valentina

Истраги против 5.000 криминални групи во Европа што заработуваат 110 милијарди евра

Valentina

Во Кина почнува Годината на стаорецот во сенка на заканите од коронавирусот

Valentina