November 12, 2019 00:22
Свет

Трамп и Ким за година и пол размениле 12 писма

Американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун од почетокот на минатата година разменија вкупно 12 писма, од кои осум се од Ким, соопшти јужнокорејското Министерство за национално обединување.

– Од 2018 година досега, лидерот Ким напишал осум писма до претседателот Трамп, кој, пак, му испратил на Ким четири, изјави министерот за национално обединување Ким Џонг Чул.

Тој рече дека на двајцата лидери им е важно воспоставувањето дијалог, поради што постојано разменуваат писма.

Јужнокорејскиот претседател Мун Џае Ин претходно изјави дека Вашингтон и Пјонгјанг се подготвуваат за трета средба меѓу Трамп и Ким.

Нови вести

Шекеринска од Свети Николе: После 30 години зборување за НАТО, СДСМ успеа да го донесе овој стратешки приоритет, тоа е патриотизам

Igor

ЕУ, Берлин, Париз и Лондон бараат Иран да се придржува до нуклеарниот договор

Igor

(Видео) Грета Тунберг има двојничка во Русија која сака да ја исчисти планетата

Igor