January 28, 2020 02:30
Свет

Трамп за Денот на независноста носи тенкови во центарот на Вашингтон

Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека за време на прославата на Денот на независноста на 4 јули во Вашингтон ќе бидат прикажани борбени тенкови.

Станува збор за тенкови „М1 Абрамс“ и „Бредли“. АП наведува дека два тенка „Абрамс“ и уште четири воени возила пристигнуваат со товарен воз во Вашингтон и моментално се под контрола на воената полиција.

Властите на Колумбија предупредија дека тешката воена опрема може да ги оштети градските улици.

За време на парадата на 4 јули, планиран е огномет, како и прелет на авионите на „Ер Форс Ван“ што ги користат претседателите и поморските ескадрили.

За разлика од претходните претседатели, Трамп планира да одржи говор кај споменикот на Линколн.

Нови вести

Лондон од 20 февруари ја воведува првата нова виза по Брегзит

Filip

Тим Бароу ќе биде британски амбасадор во ЕУ по Брегзит

Filip

Урнатиот авион во Авганистан е на армијата на САД

Filip