April 22, 2019 04:30
Свет

Трамп: Време е да се признае израелскиот суверенитет над Голан

Претседателот на САД, Доналд Трамп, оцени дека дошло време да се признае израелскиот суверенитет над Голанската Висорамнина, територија што Израел ја презеде од Сирија за време на арапско-израелската војна во 1967 година.

„По 52 години, време е САД да го признаат целосниот израелски суверенитет над Голанската Висорамнина, која е од клучна стратешка и безбедносна важност за Израел и за регионалната безбедност“, објави Трамп на „Твитер“.

По објавата на Трамп, коментар стигна од израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, кој му се заблагодари на американскиот претседател за ваквиот став.

„Во време кога Иран се обидува да ја користи Сирија како платформа за уништување на Израел, претседателот Трамп храбро го призна израелскиот суверенитет над Голанската Висорамнина. Ви благодариме, претседателе Трамп“, напиша Нетанјаху на социјалните мрежи.

Нови вести

Хамнеи именуваше нов водач на Револуционерната гарда

Filip

Порошенко го призна поразот, не се повлекува од политика

Filip

Повеќето напади во Шри Ланка ги извеле бомбаши-самоубијци

Filip