September 18, 2021 14:37
Свет

Токио пријави рекорден број на новозаразени со коронавирус сред Олимписките игри

Градот Токио, домаќин на Олимписките игри, кој е под вонредна состојба поради Ковид-19, денес објави рекордни 2.848 случаи на новозаразени со Ковид-19, соопштија јапонските власти.

Најновите податоци, кои го надминаа претходниот рекорд од 2.520 случаи регистрирани на 7 јануари, доаѓаат во време кога постои зголемена загриженост од ширењето на многу заразниот делта-сој, пренесува јапонската новинска агенција Кјодо.

Седумдневниот просек на потврдени случаи на коронавирус се искачи на 1.762,6 на ден, што е за 49,4 проценти повеќе од претходната недела.

Здравствени експерти кои ја советуваат владата предупредија на можна „критична“ ситуација во врска со коронавирусот во Токио, доколку истиот продолжи да се шири со сегашното темпо.

Четвртата вонредна состојба во Токио, која е во сила до 22 август, го опфаќа целиот период на Олимписките игри, кои траат до 8 август.

Ms. Koizumi Loves Ramen Noodles Episode 12

AniWatch Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Website https://kissanime.mx: Watch Samurai Girl Real Bout High School (Dub) kissanime Episode 13 watch anime free

Watch Quiz Magic Academy: The Original Animation Episode Full

Metooo: https://www.metooo.io/u/gogoanimelol

Mydramalist: https://mydramalist.com/profile/animeflixnl