June 23, 2021 07:37
Свет

Товарен воз со токсични материи излета од шините во САД

Во близина на градот Сибли во американската држава Ајова, воз на компанијата „Унион Пацифик“, кој превезувал тенкови и вагони со опасни материи, излетал од шините, по што избувнал пожар.

Локалните власти наредија евакуација на околу 80 лица на пет милји од местото на несреќата, но засега нема извештаи за жртви.

47 вагони скокнаа од шините, а истрагата за причините за оваа несреќа е во тек, објавено е од седиштето на „Унијата Пацифик“, пренесува „Ројтерс“.

Според началникот на локалната противпожарна служба, амонијакот и минералните ѓубрива биле транспортирани во цистерни и вагони.

WCOStream watch anime free: How Not to Summon a Demon Lord Ω Episode 6

AnimeDao animedao one punch man: Dr. Stone: Stone Wars (https://animedao.nl/m/pmwk) Episode 11