November 21, 2019 00:13
Магазин

Тиркизното езеро својата убава боја ја добива од отпад

Тиркизното езеро кај Новосибирск, кое е сè попопуларно меѓу туристите и „инстаграмџиите” кои обожаваат „селфи”, има една мрачна тајна: тоа својата убава боја ја добива од отпадот од околните електрани.

Езерото со својата „волшебна боја” е честа дестинација за „инфлуенсерите” од цел свет, но таа боја всушност се добива од калциум-хлоридот и други метални оксиди од отпадот.

Руската енергетска компанија што управува со објектите, упати повик – луѓето да не се приближуваат до водата. Една корисничка на Инстаграм, откако дознала за ова, објави фотографија од себе на брегот на езерото, со натпис: „Не е Чернобил, но сепак, е опасно.”

Лео Алексеј, кој покрена своја Инстаграм-страница посветена на „селфито”, за Би-Би-Си рече дека го посетил езерото четири пати, но не влегол во водата, туку само „стоел до неа и гледал”.

– Не е препорачливо да се допира ​​водата, оти може да предизвика алергија, изјави тој

Нови вести

На годинашниот натпревар „Dance OFF” во Скопје имаше повеќе од 2.700 учесници

Igor

Веган го тужи Бургер кинг поради траги од месо во сендвич

Valentina

Koалите може да изумрат до средината на овој век, предупредуваат експерти

zane