Свет

Тинејџерка од Шведска предложена за Нобелова награда за мир

Шведската активистка за заштита на животната средина Грета Тунберг е номинирана за Нобелова награда за мир, благодарејќи на нејзините активности во борбата против климатските промени.

Тројца норвешки пратеници ја предложија 16-годишната активистка, која списанието „Тајмс” ја прогласи за еден од највлијателните тинејџери за 2019 година, за Нобелова награда за мир.

– Ја номиниравме Грета бидејќи заканата од климатските промени може да биде една од најважните причини за војна и судири, истакна парламентарецот Фреди Андре Уевстегард.

Тој додаде дека големото движење кое Грета го започна е „многу важен придонес за мирот”.

Тунберг е номинирана пред одржувањето на глобалниот штрајк против климатските промени, кој е најавен за утре. Протестот е инспириран од нејзиното студентско движење „Петок за иднината” и организиран со цел да се спроведе акција за спречување натамошни климатски промени и глобално затоплување.

Нови вести

Во Индонезија блокада на социјалните мрежи поради лажни вести

Valentina

(Видео) Торнадa беснеат во Америка, куќите останаа без покрив

Igor

Пресметка со шверцери на дрога во Европа, уапсени 22 лица

Igor