June 27, 2022 18:23
Спорт

Тинејџерката приреди сензација на Ролан Гарос, ја елиминира минатогодишната шампионка

Барбора Крејчикова, минатогодишната победничка на Ролан Гарос е елиминирана уште во првото коло.

Чешката тенисерка, инаку втора на ВТА листата, изненадувачки беше поразена од домашната претставничка Дијана Пари која славеше со 1:6, 6:2, 6:3.

Откако Крејчикова премногу убедливо го доби првиот сет, оставајќи им ја само играта на ривалките, се чинеше дека без проблем ќе ја заврши работата, но потоа следеше целосен пад, па 19-годишната Пари ја испрати дома пред некој да планира.

Тешко беше да се очекува ваков резултат.Многу сум среќен што успеав да победам.Се обидов да бидам поагресивен на теренот и директно да освојам повеќе поени.Исто така се трудев да не размислувам премногу во текот на играта за да не Премногу се оптоварувам, следниот поен, да не ја загубам концентрацијата и не размислував дали ќе можам да победам голем тенисер“, изјави Пари по мечот.

Пари во второто коло ќе игра против Колумбијката Камила Осорио (66. ВТА).

За разлика од Крејчикова, Петра Квитова беше сигурна, па ја победи Унгарката Бондар со 7:6, 6:1, додека првата тенисерка на светот Ига Свијатек ја совлада Украинката Лесија Цуренко со 6:2:6:6.

По голема борба и три сета, Викторија Азаренка ја совлада Ана Богдан со 6:7, 7:6 и 6:2. Наоми Осака неочекувано отпадна од Аманда Анисимова, која славеше со 7:5, 6:4.

nohu go88 mẹo chơi go88 go88 máy chủ ở đầu

https://sunwin.gg/