December 17, 2018 06:34
Хроника

Тешка кражба во скопско училиште: Украдени 169 лап-топи и компjутерска опрема

Кражба во основно училиште  во Скопје била пријавена во текот на вчерашниот ден.

 

Според пријава кражбата се сличула во временскиот период од 06 до 10.07.2018 година.

-Непознат сторител извршил тешка кражба во училиштето, при што одзел: 169 мали ученички лап-топ компјутери со полначи и „мауси“, 100 парчиња „мауси“, 45 тастатури и 30 парчиња разводник за УСБ, со што се стекнал со противправна имотна корист од околу 576.000 денари. Имено, сторителот со употреба на физичка сила отворил еден од прозорците од училиштето, влегол внатре и со употреба на физичка сила отворил повеќе врати од кабинетите по што ги одзел предметите, информираат од МВР.

Се прeземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Related posts

Страшна сообраќајка на Стража, се превртел камион со овци, мртви овци и крв насекаде

24news

Автомобил удри десетгодишно момче од Тетово

24info

Жена прегазена во Ѓорче Петров, со тешки повреди задржана во болница

24news