October 17, 2019 08:38
Свет

Техеран: Руската новинарка не е обвинета за шпионажа

Руската новинарка Јулија Јужик, која е уапсена во Техеран, не е обвинета за шпионажа, туку за кршење на законот за визи и нејзиниот случај се работи по забрзана процедура, изјави денеска портпаролот на иранската Влада, Али Рабиеи.

– Нејзиниот случај е за кршење на законот за визи и се работи по забрзана процедура, рече Рабиеи.

Иранскиот амбасадор во Москва е повикан во петокот во Министерството за надворешни работи на Русија поради апсењето на Јулија Јужик.

Поранешниот сопруг на руската новинарска Борис Војцеховски претходно на Фејсбук објави дека Јулија го повикала од притвор, наведувајќи дека се соочува со обвинение дека го шпионирала Иразел.

Новинарката во Иран се наоѓа од 1 октомври.

Техеран, 7 октомври 2019 (МИА) – Руската новинарка Јулија Јужик, која е уапсена во Техеран, не е обвинета за шпионажа, туку за кршење на законот за визи и нејзиниот случај се работи по забрзана процедура, изјави денеска портпаролот на иранската Влада, Али Рабиеи.

– Нејзиниот случај е за кршење на законот за визи и се работи по забрзана процедура, рече Рабиеи.

Иранскиот амбасадор во Москва е повикан во петокот во Министерството за надворешни работи на Русија поради апсењето на Јулија Јужик.

Поранешниот сопруг на руската новинарска Борис Војцеховски претходно на Фејсбук објави дека Јулија го повикала од притвор, наведувајќи дека се соочува со обвинение дека го шпионирала Иразел.

Новинарката во Иран се наоѓа од 1 октомври.

Нови вести

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

Igor

Трамп: Курдите не се ангели

Igor

Меѓународна истрага за педофилија на интернет – уапсени 338 лица ширум светот

Filip