April 9, 2020 06:26
Македонија

Тетовец заболен со коронавирус здравствените власти „го шетале“ низ Скопје

Тетовчанец (69) се рехабилитирал од мозочен удар во Центарот за рехабилитација во Козле, но сепак во понеделникот со симптоми, неговото семејство побарало тој да биде хоспитализиран зошто имал коронавирус. Доцна синоќа неговата ќерка на социјалните мрежи објави дека нејзиниот татко е позитивен на Ковид 19, објави „АЛСАТ-М“.

Случајот го потврди и министерот за здравство Венко Филипче, кој рече дека сите здравствени работници кои биле со него во контакт не се позитивни на вирусот.

Ќерката на заболениот, Наташа Апостолоска раскажува како се одвивал процесот, додека на нејзиниот татко му се утврдувало дали има коронавирус.

Целио текст може да го прочитате на „АЛСАТ-М“.