October 25, 2021 12:38
Балкан

Терористичката организација „Деца на огнот“ ја презеде одговорноста за пожарите во Турција

Терористичката организација „Деца на огнот“ ја презеде одговорноста за предизвикувањето шумски пожари во Турција, пишува весникот „Јени Сафак“. Организацијата наводно е поврзана со Работничката партија на Курдистан, која Анкара ја смета за екстремистичка.

Во соопштението на организацијата се вели дека нејзините поддржувачи ги предизвикале пожарите „затоа што турскиот режим не разбира друг јазик“.

Турските власти се уште не ги коментираа обвинувањата.

На југот на Турција, каде се наоѓаат познатите летни одморалишта како Бодрум, Мармарис, Анталија, од минатата среда беснеат пожари кои однесоа оум животи, додека бројот на повредени надмина 400.

Во моментов се активни околу 60 пожари, а Турција побара помош во гаснењето бидејќи сите расположливи авиони и хеликоптери се активирани и не можат да стигнат секаде.

Website https://animeheaven.pro: Watch Saki Achiga-hen: Episode of Side-A - Kuro no Tanjoubi animeheaven Episode Full animeheavens

GoGoAnime: Lupin the 3rd - Sweet Betrayals anime episode Full online free at https://gogoanime.be go go go anime

Watch mini vanguard Large Episode 9

Watch Super Dragon Ball Heroes Big Bang Mission Episode 16

Mapleprimes: https://www.mapleprimes.com/users/animeflixnl

Trainsim: https://www.trainsim.com/vbts/member.php?445269-Username-kissanimemx